Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Europejski nakaz zapłaty.

Europejskie postępowanie nakazowe reguluje Rozporządzenie nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12.12.2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty wraz z sprostowaniem do tego rozporządzenia z dnia 12.12.2006 r. ustanawiającego postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty. Weszło ono w życie w dniu 12.12.2008 r. Polski kodeks postępowania cywilnego europejskiemu postępowaniu nakazowemu poświęca przepisy art. 50515 – 50520.
Podstawowym elementem każdego europejskiego postępowania nakazowego jest rozstrzygnięcie transgraniczności sprawy – to sprawa, w której przynajmniej jedna ze stron ma miejsce zamieszkania lub stałego pobytu w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie sądu rozpoznającego sprawę.
Pozwanie następuje przed sąd tego państwa, w którym pozwany ma miejsce zamieszkania lub siedzibę (tzw. jurysdykcja ogólna).
Istnieje jednak szereg wyjątków (tzw. jurysdykcja szczególna).
Podmiot, który ma miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego może być pozwany w innym państwie, jeżeli przedmiotem postępowania jest roszczenie wynikające z umowy – przed sąd miejsca, gdzie zobowiązanie zostało wykonane lub miało zostać wykonane.
Zgodnie z tym przepisem miejscem wykonania zobowiązania jest miejsce w państwie członkowskim (dotyczy sprzedaży rzeczy ruchomych), w którym rzeczy te zgodnie z umową zostały dostarczone albo miały zostać dostarczone, podobnie w przypadku usług – zgodnie z umową usługa miała być świadczona lub była świadczona.
Inaczej mówiąc pozwanie może nastąpić według miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego albo według miejsca wykonania umowy.
Najczęściej popełnianym błędem w ocenie jurysdykcji jest przyjmowanie, że miejscem wykonania umowy jest miejsce zapłaty.
Precyzja na tym etapie prowadzenia postępowania jest niezbędna ze względu na daleko idące konsekwencje dla przebiegu postępowania – wniesienie sprawy do sądu niedysponującego jurysdykcją krajową grozi odrzuceniem pozwu, a w najlepszym przypadku stwarza możliwość podniesienia przez dłużnika skutecznego zarzutu braku jurysdykcji krajowej.
Europejski nakaz zapłaty może być wydany we wszystkich transgranicznych sprawach cywilnych i handlowych za wyjątkiem:
- spraw skarbowych, celnych lub administracyjnych,
- roszczeń przeciw państwu,
- spraw dotyczących praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia,
- upadłości, likwidacji, układów związanych z niewypłacalnością spółek,
- zabezpieczenia społecznego,
- roszczeń wynikających ze zobowiązań pozaumownych, chyba że są one przedmiotem umowy między stronami lub nastąpiło uznanie długu, lub dotyczą długów oznaczonych wynikających ze współwłasności mienia.
Postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty jest uproszczone i mniej kosztowne od tradycyjnych metod sądowego dochodzenia należności. Przede wszystkim nie trzeba korzystać z usług zagranicznego prawnika, co oznacza znaczne koszty. Dłużnik, gdy nie zgadza się z wydanym nakazem, może złożyć sprzeciw przed sądem polskim, ale to wymaga już zaangażowania prawnika i często jest powodem, iż działania takie przez dłużników nie są podejmowane.
Postępowanie jest szybkie, gdyż sąd ogranicza się jedynie do badania warunków formalnych i ogólnego stwierdzenia, czy pozew wydaje się być uzasadniony.
Standardowo europejski nakaz zapłaty wydawany jest w terminie około miesiąca od dnia wniesienia pozwu.
Pozwanemu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni od jego doręczenia. O ile sprzeciw nie zostanie złożony, sąd stwierdza wykonalność europejskiego nakazu zapłaty i jest on uznawany i wykonywany w innych państwach członkowskich UE bez konieczności stwierdzania wykonalności za granicą i bez możliwości sprzeciwiania się jego uznaniu.
Opłata sądowa wynosi 5 procent wartości przedmiotu sporu, w przypadku uprawomocnienia się zwrotowi podlega 3/4 wpłaconej opłaty, w przypadku wniesienia sprzeciwu całość opłaty jest zasądzana od dłużnika w wyroku.


Prezes Zarządu
Roman Chojnacki

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top