Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Klauzula wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika.

Śmierć dłużnika oznacza konieczność zawieszenia prowadzonej egzekucji, ale jednocześnie może oznaczać poszerzenie możliwości zaspokojenia wierzyciela. Zależeć to będzie od tego jaką ilość osób obejmuje spadek, a również sposobu nabycia spadku – z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe lub bez ograniczenia.

Niewątpliwie problemem może być zebranie informacji o spadkobiercach dłużnika. Z akt egzekucyjnych komornika niewiele zapewne będzie wynikało. Dane dotyczące rodziny dłużnika można uzyskać we właściwym dla jego miejsca zamieszkania Urzędzie Stanu Cywilnego, co wymaga złożenia wniosku i udokumentowania interesu prawnego.

W przypadku, gdyby dane te okazały się niewystarczające i były niepewne, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku obejmującego poszukiwanie spadkobierców dłużnika poprzez ogłoszenia prasowe.

Zgodnie z art. 779 § 1 k.p.c. do egzekucji ze spadku konieczny jest do jego działu tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom – dotyczy to sytuacji, gdy nie uzyskano jeszcze tytułu przeciwko spadkodawcy. Inaczej mówiąc stroną w sprawie dotyczącej zapłaty będą spadkobiercy dłużnika.

Znacznie prostsza sytuacja jest, gdy istnieje już tytuł wykonawczy wydany przeciwko dłużnikowi, gdyż wtedy zastosowanie ma art. 788 k.p.c., na podstawie którego sąd stwierdza przejście obowiązków dłużnika na spadkobierców. W praktyce zaopatruje tytułu wydany przeciwko dłużnikowi również przeciwko spadkobiercom.

Pierwszym etapem dochodzenia należności jest uzyskanie postanowienia sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Czy postanowienie takie zostało wydane wierzyciel ma możliwość sprawdzić w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Do wniosku należy dołączyć akt zgonu dłużnika.

Należy również ustalić, czy zostało wydane postanowienie co do działu spadku.

W zależności od sposobu przyjęcia spadku spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe jedynie do stanu majątku ustalonego w spisie inwentarza (wymienienie elementów wchodzących w skład spadku) – odpowiedzialność z ograniczeniem za długi spadkowe lub bez żadnego ograniczenia.

Wierzyciel jest umocowany do samodzielnego złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, wymaga to wykazania interesu prawnego.

Wierzycielowi przysługuje prawo żądania zwrotu kosztów poniesionych w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku od ustalonych spadkobierców zgodnie z art. 520 § 2 k.p.c.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, ustalenie spadkobierców, przeprowadzenie całej procedury, łącznie ze skierowaniem wniosku do właściwego komornika sądowego o prowadzenie egzekucji przeciwko spadkobiercom nie jest procedurą prostą i wskazane jest zlecenie tego rodzaju czynności podmiotowi profesjonalnemu.

Pamiętać należy, iż zgodnie z ogólną zasadą prowadzenia egzekucji sądowej komornikowi sądowemu należy wskazać majątek do którego należy skierować egzekucję, w tym majątek spadkobierców, od których dochodzona jest należność, który najczęściej nie jest wierzycielowi znany. Mało skuteczne jest powierzenie poszukiwania tego majątku komornikowi sądowemu i w praktyce obowiązek ten ciąży na samym wierzycielu lub ma on możliwość zlecenia takiego zadania firmie, która świadczy usługi ustalania majątku.


„Simplex” Sp. z o.o.
Prokurent
Magdalena Delikat

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top