Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Orzecznictwo: Umowa darowizny – rażąca niewdzięczność.

Niewierność małżeńska obdarowanego małżonka, będąca zawinioną przyczyną rozwodu, nie stanowi rażącej niewdzięczności wobec darczyńców – teściów w rozumieniu art. 898 § 1 KC.
Wyrok SN z 28.3.2012 r., V CSK 179/11
Z uzasadnienia:
Wyrokiem z 29.9.2010 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo J.M. i X.Y. o zobowiązanie pozwanej D.M. do złożenia oświadczenia woli przenoszącego prawo własności nieruchomości. Sąd ustalił, że pozwana pozostawała od 1990 r. w związku małżeńskim z synem powodów, mieszkając w gospodarstwie rolnym teściów o powierzchni ok. 8 ha. Istniały między nimi bardzo dobre relacje osobiste; pozwana opiekowała się chorowitą teściową i pomagała w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego powodowie umową darowizny z 15.7.2002 r. przekazali synowi i synowej gospodarstwo rolne w celu uzyskania zaopatrzenia emerytalnego.
Na przełomie 2006/2007 roku pozwana dwukrotnie wyjeżdżała za granicę w celach zarobkowych, ale wróciła do Polski, aby opiekować się powódką po złamaniu przez nią nogi. Po kilku miesiącach podjęła pracę zarobkową i wówczas stopniowo przestała interesować się domem i gospodarstwem. Na przełomie stycznia i lutego 2009 r. oświadczyła, że wyprowadza się z domu, gdyż zamierza mieszkać z innym mężczyzną. Wówczas mąż wniósł pozew rozwodowy i uzyskał w dniu 23.6.2009 r. rozwiązanie małżeństwa z winy żony. Ostatecznie dwoje dzieci z tego małżeństwa pozostało z ojcem, który wkrótce zawarł nowy związek małżeński. Jednocześnie zostały zerwane kontakty rodzinne z pozwaną. W piśmie z 16.9.2009 r. powodowie oświadczyli, że rozwiązują umowę darowizny wobec pozwanej.
Sąd Rejonowy ocenił umowę z 15.7.2002 r. jako umowę darowizny, zgodnie z jej treścią. Uznał jednak, iż nie wystąpiła przesłanka rozwiązania umowy w postaci rażącej niewdzięczności obdarowanej, określona w art. 898 KC. Zdrada małżeńska mogła stanowić wprawdzie – zdaniem sądu – rażącą niewdzięczność wobec męża, ale nie była wymierzona bezpośrednio przeciwko teściom; mogła spowodować u nich tylko dyskomfort psychiczny w sposób niezamierzony, okazjonalny.
Sąd Okręgowy, w następstwie apelacji powodów, zmienił zaskarżony wyrok i uwzględnił powództwo.
Sąd odwoławczy w wyroku z 27.1.2011 r. zaaprobował dokonane w postępowaniu pierwszoinstancyjnym ustalenia faktyczne, ale wywiódł z nich odmienne konkluzje materialnoprawne. Uznał mianowicie, że w okolicznościach rozpoznawanej sprawy pozwana dopuściła się wobec darczyńców rażącej niewdzięczności (art. 898 § 1 KC). Jej zdrada małżeńska była ciosem dla powodów ceniących wartości rodzinne, funkcjonujących w środowisku wiejskim, tym bardziej, że w ich rodzinie nie było rozwodów. Pozwana musiała się w konsekwencji godzić na bolesne przeżycia teściów.
Pozwana w skardze kasacyjnej wniosła o uchylenie wyroku odwoławczego i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, ewentualnie – o oddalenie apelacji. Skarżąca powołała się na naruszenie prawa materialnego w postaci błędnej wykładni i niewłaściwego zastosowania art. 898 § 1 KC.

Wyrok SN z 28.3.2012 r., V CSK 179/11

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top