Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Należności niezapłacone mogą być kosztem.

Zbliża się koniec roku, warto więc zwrócić szczególną uwagę na nasze należności, które nie zostały zapłacone. Co do części z nich z całą pewnością mamy wiedzę, iż mogą być one nieściągalne.

Jednym z rozwiązań tej sytuacji jest umorzenie. Umorzoną wierzytelność można zaliczyć do kosztów, po spełnieniu jednak podstawowego warunku – aby umorzyć wierzytelność musimy koniecznie porozumieć się z niesolidnym kontrahentem. Art. 508 k.c., który jest podstawą umorzenia przewiduje, że zobowiązanie wygasa gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. W tej sprawie istnieje dość jednolite stanowisko organów skarbowych, które przyjmują że jeżeli wierzyciel nie ma oświadczenia dłużnika o przyjęciu zwolnienia z długu nie będzie mógł zaliczyć takiej wierzytelności do kosztów. Wystarczy jednak pisemne oświadczenie dłużnika. Oczywiście warunkiem rozliczenia umorzonej wierzytelności w ten sposób jest jej wcześniejsze wykazanie po stronie przychodów.

Pamiętać jednak należy koniecznie, że nie można zaksięgować po stronie kosztów wierzytelności przedawnionej.

Innym sposobem rozwiązania problemu nieściągalnych należności jest ich sprzedaż. Różnica między wartością należności a uzyskaną ceną jest kosztem podatkowym. W tym przypadku również należność ta winna być ujęta wcześniej jako przychód.

Należność można sprzedać za dowolną kwotę i nic nie ogranicza sprzedawcy w tym zakresie. Może być to nawet symboliczna złotówka.

Istnieją orzeczenia sądów administracyjnych mówiące, że zobowiązującego stanu prawnego nie wynika aby przy sprzedaży obowiązywała jakaś szczególna cena lub sposób wyceny należności (wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. III SA 2843/02).

Wierzytelności o mniejszej wartości możemy zaliczyć do kosztów, jeżeli wykażemy iż nie ma realnej możliwości ich odzyskania. W tym celu najlepiej sporządzić protokół i wykazać w nim, iż brak jest ekonomicznego uzasadnienia dochodzenia należności – wysokie koszty różnego rodzaju opłat administracyjnych (np. ustalenia miejsca pobytu dłużnika, ustalenie siedziby), koszty procesowe i związane z postępowaniem egzekucyjnym. Z protokołu winno wynikać, iż koszty te są zbliżone do kwoty niezapłaconej należności lub od niej wyższe.

Protokół nieściągalności powinien zawierać podstawowe dane dotyczące należności, dłużnika oraz inne informacje pozwalające na ocenę rzeczywistego stanu sprawy. W protokole należy oszacować wydatki, które byłyby związane z dochodzeniem należności (koszty sądowe, koszty zastępstwa procesowego, koszty zastępstwa egzekucyjnego, koszty egzekucji komorniczej, koszty opłat administracyjnych).

W należności o wyższych wartościach wymagają bardziej szczegółowego opisania. W tym przypadku do protokołu niezbędne jest załączenie protokołu komornika sądowego lub postanowienia o umorzeniu egzekucji z powodu bezskuteczności.

Za nieściągalne uznajemy wierzytelności udokumentowane postanowieniem o którym mowa powyżej, postanowieniem o umorzeniu z postępowania upadłościowego obejmującego likwidację, postanowieniem o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację, postanowieniem o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek ten nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 21 cyt. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów zalicza się odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 ust. 1 do przychodów należnych, a ich nie ściągalność została uprawdopodobniona na podstawie przepisów ust. 3. Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, w szczególności gdy:

1.dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację jego majątku, albo
2.zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo
3.wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo
4.wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.

Ustawodawca w art. 23 ust. 3 cyt. ustawy wymienił typowe sytuacje uprawdopodobniające nieściągalność wierzytelności.


Magdalena Delikat
Redaktor Naczelny
www.wierzytelności-simplex.pl

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top