Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Stracone koszty egzekucji.

Na tytule wykonawczym zwróconym przez komornika sądowego winna znaleźć się adnotacja o przyznaniu kosztów bezskutecznej egzekucji poniesionych przez wierzyciela. Często jest również tak, że poniesione koszty egzekucji wymienione są w postanowieniu komornika o umorzeniu prowadzonego postępowania.
Praktyka windykacyjna wskazuje, że nie zawsze komornik odnotuje koszty tego postępowania na tytule wykonawczym zwróconym wierzycielowi.
Teoretycznie rzecz biorąc komornik na tytule powinien zaznaczyć w jakiej wysokości zostało zaspokojone roszczenie wierzyciela dochodzone w egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego oraz powinna znaleźć się tam adnotacja jakie kwoty zostały wydane przez wierzyciela w toku postępowania. Najczęściej, w tym drugim przypadku będą to kwoty zapłacone przez wierzyciela komornikowi na wezwanie do uiszczenia zaliczek, które komornik dostarczył po wszczęciu egzekucji.

Ogólna zasada obowiązująca w sprawie przyznawania kosztów jest taka, że dłużnik zobowiązany jest zwrócić wierzycielowi wszelkie koszty poniesione przez niego w trakcie prowadzenia egzekucji. Przepis ten mówi jednak wyraźnie o kosztach niezbędnych do celowego prowadzenia egzekucji.
I tu zaczynają się schody, gdyż o ile zaliczki do zapłaty których wezwał komornik nie budzą raczej wątpliwości, to inne koszty poniesione przez wierzyciela w związku z dochodzeniem należności nie zawsze w prosty sposób zostaną uznane za celowe.
Wiele różnego rodzaju wydatków ponoszonych przez wierzyciela jest chociażby pośrednio związanych z dochodzeniem roszczenia.
Przykładem tego rodzaju kosztów będzie zlecenie wywiadowni gospodarczej lub niekiedy nawet biuru detektywistycznemu ustalenie majątku dłużnika. Mówimy tu o sytuacji gdy prosta egzekucja jest niemożliwa, a dłużnik ukrywa majątek. Nie ma żadnego powodu, aby koszty poniesione na takie zlecenie, a udokumentowane w postaci faktury nie mogły zostać uznane za celowe koszty dochodzenia należności. W takim przypadku należy przedstawić fakturę komornikowi i złożyć formalny wniosek o uznanie poniesionych wydatków za celowe koszty postępowania egzekucyjnego.
Gdy komornik zlekceważy wniosek – co niestety ma miejsce dosyć często, możliwe jest „wymuszenie” uznania tych kosztów przez komornika na drodze sądowej.
Wymaga to jednak „pilnowania” egzekucji przez wierzyciela i pewnej determinacji w zapewnieniu ochrony własnych interesów.
W przykładzie wspomnianym powyżej mówimy o poniesionych wydatkach rzędu kilkuset, a w skrajnych przypadkach kilku tysięcy złotych.
Istnieje jednak szereg drobnych kosztów, które całkowicie są pomijane, a powinny obciążać dłużnika.
Zaliczyć do nich można koszty poniesione na uzyskanie wyciągu z KRS, odpisu z ewidencji działalności gospodarczej, złożonego samodzielnie zapytania do urzędu administracji państwowej, które wymagało wniesienia opłaty, poniesienia kosztu uzyskania odpisu księgi wieczystej w formie papierowej.
Wszystkie te wydatki powinny być uznane za związane z dochodzeniem należności. Podobnie jednak jak w przykładzie podanym powyżej to od wniosku wierzyciela złożonego do komornika zależeć będzie ich odnotowanie na tytule wykonawczym.

W przypadku wznowienia po jakimś czasie egzekucji przeciwko dłużnikowi, poniesione koszty postępowania egzekucyjnego w poprzedniej egzekucji, a odnotowane na tytule wykonawczym będą dochodzone tak jak inne należności.


Roman Chojnacki – Prezes Zarządu „Simplex” Sp. z o.o.

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top