Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Wymagania dotyczące formy podpisu na wekslu.

Jednym z podstawowych wymogów dla ważności weksla jest własnoręczny podpis dłużnika. Podpis musi się znajdować pod treścią weksla, powinien zawierać nazwisko, ale nie ma konieczności umieszczania w nim imienia. Takie same wymagania ma podpis poręczyciela wekslowego, który powinien się znajdować obok podpisu wystawcy lub akceptanta.

Weksel stanowi w obrocie gospodarczym jedną z najczęściej wykorzystywanych form zabezpieczenia wierzytelności banków (instytucji finansowych) udzielających kredytów osobom prawnym, spółkom osobowym prawa handlowego, przedsiębiorstwom państwowym, stowarzyszeniom, fundacjom czy wreszcie osobom fizycznym.

Występuje w obrocie jako samodzielny środek zabezpieczenia roszczenia bądź też jako środek pomocniczy i może zabezpieczać zarówno całą wierzytelność, jak i jej część, względnie tylko same odsetki i opłaty od powstałej wierzytelności. Polskie prawo zna dwa rodzaje weksli: weksel własny (wystawca przyrzeka sam zapłacić za weksel), weksel trasowany (inna osoba niż wystawca płaci za weksel).

W obrocie istnieje również dokument, który nazywa się weksel in blanco (weksel niewypełniony, ale podpisany przez dłużnika). Banki dla zabezpieczenia swoich roszczeń wynikających z udzielonych kredytów najczęściej przyjmują weksle in blanco. Dodatkowym dokumentem do skorzystania przez bank z weksla in blanco jest tzw. deklaracja wekslowa (umowa między wystawcą weksla a remitentem), zawierająca porozumienie stron co do sposobu wypełnienia weksla in blanco. Z momentem uzupełnienia weksla in blanco w sposób zgodny z deklaracją wekslową staje się on wekslem zwykłym.

Jednym z elementów koniecznych dla ważności weksla jest podpis wystawcy weksla. W praktyce wiele problemów nastręcza prawidłowość formy podpisu wystawcy weksla oraz poręczyciela wekslowego.

Forma podpisu wystawcy weksla.

W związku z brakiem w ustawodawstwie polskim definicji ustawowej podpisu, dopiero orzecznictwo oraz doktryna ustaliły pewne zasady składania podpisów wekslowych. Dla ważności podpisu wekslowego wymagana jest zarówno jego forma, jak i umiejscowienie na dokumencie. Podpis wystawcy powinien się znajdować na pierwszej stronie weksla, zwykle po jego prawej stronie u dołu. Zamieszczenie podpisu w innym miejscu powoduje nieważność weksla. Dla bezpieczeństwa obrotu warto zaopatrzyć weksel w czytelny podpis wystawcy zawierający imię i nazwisko. Dopuszczalną formą podpisu jest także podpis nieczytelny, z którego można wynieść, że określa nazwisko konkretnej osoby. Z tym jednak zastrzeżeniem, iż taki podpis musi mieć formę, w jakiej wystawca zazwyczaj się nim posługuje (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1993 r., III CZP 146/93, OSNC 1994/5/9). Podpisem nie może być jakikolwiek znak graficzny, indywidualizujący wystawcę, taki jak skrót podpisu, inicjały czy też parafa. Dla zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Z tego wynika wymóg własnoręcznego (nie maszynowego czy też złożonego w inny sposób) złożenia podpisu na wekslu (uchwała SN z 30 grudnia 1993 r., III CZP 146/93, OSNC 1994/5/94).

Forma poręczenia weksla.

Przepisy regulujące poręczenie mają charakter norm bezwzględnie obowiązujących. Ważnego poręczenia udzielić można poprzez złożenie odpisu poręczyciela pod wyrazem „poręczam”. Taka forma jest bezwzględnie wymagana dla ważności poręczenia złożonego na przedłużku weksla (przedłużkiem jest karta trwale połączona z wekslem, która stanowi jego integralną część) lub jego odwrotnej stronie(w przypadku podpisu na odwrotnej stronie weksla bez dodatkowego „poręczam” będzie on traktowany jako indos).

Dla ważności podpisu poręczyciela (awalisty) wystarczy umieszczenie go obok podpisu wystawcy lub w innym miejscu na przedniej stronie weksla. Wyrażenia dopuszczalne na oznaczenie poręczenia to: „ręczę”, „poręczam”, „aval”, „per aval”, „gwarantuję” i inne synonimy tych wyrażeń. Poręczenie w formie wskazania woli „poręczam” oraz podpis poręczyciela może być umieszczony zarówno na przedniej i odwrotnej stronie, jak i na przedłużku weksla. Podpis poręczyciela musi być własny i nie może być sporządzony sposobem mechanicznym. Za poręczyciela w jego imieniu podpisu na wekslu może dokonać pełnomocnik, umieszczając stosowną wzmiankę np.: „jako pełnomocnik” lub też „per procura”. Do podpisu poręczyciela stosuje się takie same wymogi jak do podpisu wystawcy weksla, czyli niedopuszczalna jest parafa, skrót czy też inicjały poręczyciela, wymagane jest własnoręczne umieszczenie na wekslu podpisu obejmującego co najmniej nazwisko napisane czytelnie bądź nieczytelnie, ale w formie zazwyczaj używanej przez poręczyciela. Jeżeli poręczenia udziela osoba prawna, np. bank lub spółka prawa handlowego, podpis obejmuje pieczęć firmy oraz podpisy osób uprawnionych do zaciągania w imieniu tego podmiotu zobowiązań wekslowych. Do 1 stycznia 2007 r. istniały urzędowe blankiety wekslowe, co wiązało się z realizacją obowiązków fiskalnych wynikających z ustawy o opłacie skarbowej. Po tej dacie od weksli nie są już pobierane opłaty skarbowe i brak jest jednolitego wzorca takiego dokumentu. W obrocie gospodarczym funkcjonują prywatne blankiety wydawane przez poszczególne podmioty, np. banki.


Źródło: Informator Prawno – Podatkowy.

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top